NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Биография: Проф. Ивайло Мирчев
6120
Цветни аспекти

Биография: Проф. Ивайло Мирчев

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години

| 11 Август 2024, 09:00 ч.
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Снимка © БТА / Тодор Ставрев, .

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън". 

Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г. 

"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."

По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да

Група "Илектрик лайт оркестра", която през 70-те и 80-те години на миналия век внесе класическо звучене в рок и поп музиката с песни като Mr. Blue Sky и Evil Woman, обяви последния си концерт в Лондон през юли догодина в Хайд парк, съобщи Ройтерс, позовавайки се на организаторите.

Основана през 1970 г. в Бирмингам, групата, известна и като ELO, издаде няколко хитови албума през последвалите две десетилетия, сред които Discovery през 1979 г. и  Time през 1981 г. Съоснователят на групата Джеф Лин е автор на цялата продукция на групата след 1972 г. В групата, която се разпадна през 1986 г., свирят различни музиканти, постоянните й членове са Джеф Лин и Бев Бевън (ударни).

През 2014 г. Лин, който е на 76 години, събира групата Jeff Lynne`s ELO заедно с Ричард Танди, свирил в ELO в началото на 70-те години като басист и кийбордист. Танди почина през месец май тази годи

Американската поп звезда Тейлър Суифт триумфира в неделя вечер на Европейските музикални награди на Ем Ти Ви, като получи четири награди на церемония в Манчестър, посветена на най-големите имена в световната музика, предаде Франс прес.

34-годишната изпълнителка, която не присъстваше на церемонията, спечели в основните категории, сред които изпълнител на годината, най-добър изпълнител на живо и най-добър видеоклип за клипа си Fortnight.

Тя спечели и в категорията за най-добър американски изпълнител.

В предварително записано съобщение изпълнителката на Shake it off изрази тъгата, че не е могла да присъства.

Суифт оглави номинациите - общо седем - но загуби от Ариана Гранде в категорията за поп изпълнител на годината. През февруари тази година поп певицата вече спечели четвърта награда "Грами" за албум на годината, което е рекорд в историята на наградата.

Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна. 

Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември. 

В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а

Световноизвестният художник на графити Банкси представи поредната си нова творба в Лондон, изобразяваща два слона, които подават глави от бели прозорци, предаде ДПА.

Уличният творец от Бристол сподели във вторник в Инстаграм снимка на стенописа, на който са изобразени два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи.

Произведението се намира в югозападната част на Лондон, близо до Челси, и изглежда е нарисувано отстрани на къща, отбеляза ДПА.

Това се случва, след като Банкси показа рисунка на планинска коза близо до моста Кю в Ричмънд.

Творбата изобразява силует на животното, като от мястото, на което е стъпило, падат камъни.

Банкси не е оставил надпис към нито една от публикациите в Инстаграм, което кара феновете да спекулират за значението на творбите, отбелязва ДПА.

Произведенията на изкуството следват инсталацията на художник

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година художникът.

Когато навършва 19 години, той наследява ателието на баща си на ул. „Славянска“ в София, където работи и досега.

Професор Мирчев завършва Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. През 1981 година завършва живопис в Националната художествена академия (НХА) в първия клас на Светлин Русев (1933-2018).

Голямата есенна изложба във виенския музей „Албертина“ е посветена на Марк Шагал - един от великите художници на ХХ век. „Пикасо е известен, Шагал е обичан“, отбеляза директорът на музея Клаус Шрьодер.

Според него популярността на Шагал се дължи на факта, че живописният свят на художника отразява чувства, познати за всеки. Студенината, която често може да характеризира модернизма, му е чужда, продължава Шрьодер.

Творчеството на Шагал се простира над 80 години и се характеризира с многостранност, която удивлява до днес. Изкуството му, известно с ярките си цветове и поетични композиции, е познато, но въпреки това не е изгубило нищо от своята загадъчност и мистериозна, духовна аура. Неповторимият му художествен изказ, който ни напомня за магията на образите от сънищата, си остава неизчерпаем космос, казват от "Албертина". 

Художникът ч

С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.

Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.

През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак

Изложбата "Природна хармония" представя в Плевен японското хартиено изкуство кири-е.

Тя ще бъде открита утре в Художествена галерия "Илия Бешков", съобщи директорът на културния институт Цвета Кацарова.

Експозицията се реализира с подкрепата на клуб "Нихон Томоно Кай", Посолство на Япония в България и е част от Дните на японската култура в България. Тя е пътуваща и се представя в различни градове на страната.

Преди откриването Ани Иванова, която е организатор на изложбата и учител по кири-е, ще проведе демонстрация на древната техника пред ученици от специалността "Графичен дизайн" на Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", допълни Кацарова. 

Кири-е означава на японски "хартия" и "режа". Това изкуство се създава от лист хартия чрез изрязване, но майсторите правят и по-сложни неща, като към основния черен лист прибавят и други цвет

Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".

От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов. 

Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с

Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.

Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати. 

Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.

Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ. 

Но елзаската комп

В интервю пред Българското национално радио (БНР) Ивайло Мирчев посочва, че по време на образованието си в НХА е разбрал, че тепърва му предстоят изпитания. Според него не е въпрос да се научиш да рисуваш приблизително точно и да придобиеш занаятчийски умения, а трябват и добродетели като смирение, упорство, трудови навици, вдъхновение и дарование. „И, разбира се, любов към изкуството“, добавя професорът.

ОТ НХА ПРЕЗ „КРЕМИКОВЦИ“ ДО СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

След дипломирането на живописеца Ивайло Мирчев в НХА той започва да твори в подлези, индустриални интериори и пейзажи. Рисува също и в металургичния комбинат „Кремиковци“. След 1989 година художникът се насочва към друга творческа посока и стига до абстракцията.

Ивайло Мирчев работи в областта на живописта – пейзажи, натюрморти, композиции, портрети. Той използва разнообразни техники и формати.

Според думите на академик Светлин Русев изкуството на Ивайло Мирчев е колкото привлекателно, толкова и трудно. „Привлекателно, защото става дума за художник, генетично предопределен да живее в духовното семейство на децата, целунати от съдбата да бъдат нейни съзидатели. И трудно, защото изкуството му, независимо дали е повече или по-малко сюжетно обвързано, живее под конкретната определеност – там, където започва неговият вътрешен емоционален, душевен и духовен живот“. Акад. Русев посочва, че живописта на Ивайло Мирчев е одухотворено пространство, поетизирана пластическа материя, колкото привидно определена, толкова и неуловим като състояние.

На 2 декември 2004 година професор Ивайло Мирчев е избран за председател на СБХ по време на четиринадесетото редовно събрание на съюза. На 4 април 2008 година е преизбран за втори мандат. Тази позиция е заемал и неговият баща, художникът Никола Мирчев. В интервю пред БНР през 2007 година Ивайло Мирчев казва: „Съдбата разпореди аз да поема тази отговорност. Чувствах се наистина много особено когато станах председател. Това е, разбира се, изборна длъжност. Това можеше и да не се случи, но то стана. Трудно се управлява.“

Професор Ивайло Мирчев е преподавател по живопис в Националната художествена галерия в София и в нейния филиал в Бургас. Пенсионира се през 2023 година. В интервю през юни 2023 година художникът описва усещането си за това събитие от живота си като „истински ренесанс“. „Сега съм един свободен, рисуващ и щастлив пенсионер“, допълва той.

ИЗЛОЖБИТЕ НА ТВОРЕЦА

Ивайло Мирчев поставя изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 година участва и в колективни изложби както в България, така и чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.

На 18 ноември 2004 година в галерия „Райко Алексиев“ в София се открива съвместна изложба, озаглавена „4 Х 50 # 200“ на Ивайло Мирчев, Димитър Витков, Димитър Рашков и Димитър Чолаков по повод техните 50-годишнини.

Това не е първата тяхна изложба. Те са излагали съвместно изложби във Виена през 1994 година, в Прага и Братислава през 1996 година, и в пловдивската галерия „Ромфея“ през 1999 година.

През февруари 2015 година професор Мирчев открива във Варна своя изложба, в която представя различни картини. Някои от тях са пейзажите „Лагуна“, „Тревите“, „Ноктюрно“, „Нощна разходка“ и „Градината“. Сред тях има картини, свързани с морския бряг като сюжети – „Балчик старите складове“ и „Зимно море“.

През май 2019 година художникът представя петата си живописна изложба в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията е под наслов „Упражнение по живопис“ и е посветена на неговия учител и ментор акад. Светлин Русев и на художника Стоян Цанев (1946-2019).

През октомври 2017 година проф. Мирчев представя в галерия „Арт център“ в Плевен самостоятелна изложба с експерименти в живописта, наречена от него „Конферанс – 7“ с подзаглавие „Упражнение по живопис“. За експозицията разказва , че колкото повече остарява, повече експериментира. „Преди бях по-константен, а сега мога да си позволя всичко“, допълва той.

През 2020 година в столичната галерия „Астри“ художникът представя изложба, озаглавена „Всичко е живопис“, а през 2024 година подготвя ретроспективна изложба, която предстои да представи през декември в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София. В интервю пред БНР през юни тази година той посочва, че с нея ще покаже знакови свои творби, събрани от галерии и колекционери, както и нови платна.

Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 година в Художествената галерия в Кюстендил получава националната награда „Владимир Димитров – Майстора“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
В нашия коледен концерт на 19 декември ще звучи българският авангард на 20-и век, само от композитори, които честваме тази година. Това каза маестро Йордан Камджалов по повод осмот ...
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Драматично-куклен театър в Силистра ще представи в неделя най-новото заглавие от своя репертоар – детската пиеса „Слънцето и снежните човечета“, съобщиха от култу ...
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Цветни аспекти
6120
Цветни аспекти

Биография: Проф. Ивайло Мирчев

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности.Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година.

| 11 Август 2024, 09:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Снимка © БТА / Тодор Ставрев, .

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

След десетгодишна пауза сериалът на Би Би Си "В сянката на Тюдорите" по трилогията, посветена на Хенри Осми и Томас Кромуел, написана от двукратната носителка на "Букър" Хилари Мантел, се завръща, съобщи "Гардиън". 

Сега режисьорът Питър Космински трябва да продължи без Мантел. Авторката на "Вълци", "Доведете труповете" и "Огледалото и светлината" почина през 2022 г. 

"Много по-трудно е, защото Хилари не е тук", коментира Космински пред "Обзървър". "В нейно лице изгубих свой сътрудник и близък приятел. Когато снимахме първи сезон, тя винаги казваше: Можеш да ми се обадиш по всяко време през деня и през нощта."

По думите на Космински по време на работата по сериала през 2015 г. Мантел е най-добрият жив англоезичен автор. "Не го казвам лековато, мисля, че тя беше единственият гений, когото съм срещал в живота си, а вече съм на шейсет и осем. Бях щастлив да

Група "Илектрик лайт оркестра", която през 70-те и 80-те години на миналия век внесе класическо звучене в рок и поп музиката с песни като Mr. Blue Sky и Evil Woman, обяви последния си концерт в Лондон през юли догодина в Хайд парк, съобщи Ройтерс, позовавайки се на организаторите.

Основана през 1970 г. в Бирмингам, групата, известна и като ELO, издаде няколко хитови албума през последвалите две десетилетия, сред които Discovery през 1979 г. и  Time през 1981 г. Съоснователят на групата Джеф Лин е автор на цялата продукция на групата след 1972 г. В групата, която се разпадна през 1986 г., свирят различни музиканти, постоянните й членове са Джеф Лин и Бев Бевън (ударни).

През 2014 г. Лин, който е на 76 години, събира групата Jeff Lynne`s ELO заедно с Ричард Танди, свирил в ELO в началото на 70-те години като басист и кийбордист. Танди почина през месец май тази годи

Американската поп звезда Тейлър Суифт триумфира в неделя вечер на Европейските музикални награди на Ем Ти Ви, като получи четири награди на церемония в Манчестър, посветена на най-големите имена в световната музика, предаде Франс прес.

34-годишната изпълнителка, която не присъстваше на церемонията, спечели в основните категории, сред които изпълнител на годината, най-добър изпълнител на живо и най-добър видеоклип за клипа си Fortnight.

Тя спечели и в категорията за най-добър американски изпълнител.

В предварително записано съобщение изпълнителката на Shake it off изрази тъгата, че не е могла да присъства.

Суифт оглави номинациите - общо седем - но загуби от Ариана Гранде в категорията за поп изпълнител на годината. През февруари тази година поп певицата вече спечели четвърта награда "Грами" за албум на годината, което е рекорд в историята на наградата.

Първи национален гастрол с операта „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт подготвя екипът на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

На 28 ноември трупата ще гостува на сцената на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. На 3 декември великотърновският театър ще представи операта във Варна. 

Втората премиера на спектакъла във Велико Търново ще бъде в голяма зала на МДТ „Константин Кисимов“ на 14 ноември. 

В оперното заглавие участват солисти от Китай, Сърбия, Република Северна Македония, Русия и различни оперни театри в България заедно с оркестъра, хора и балета на великотърновския театър. Диригент-постановчик е маестро Георги Патриков, а гост-режисьор - Петко Бонев. Сценичният дизайн и костюмите са дело на Ася Стоименова, а

Световноизвестният художник на графити Банкси представи поредната си нова творба в Лондон, изобразяваща два слона, които подават глави от бели прозорци, предаде ДПА.

Уличният творец от Бристол сподели във вторник в Инстаграм снимка на стенописа, на който са изобразени два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи.

Произведението се намира в югозападната част на Лондон, близо до Челси, и изглежда е нарисувано отстрани на къща, отбеляза ДПА.

Това се случва, след като Банкси показа рисунка на планинска коза близо до моста Кю в Ричмънд.

Творбата изобразява силует на животното, като от мястото, на което е стъпило, падат камъни.

Банкси не е оставил надпис към нито една от публикациите в Инстаграм, което кара феновете да спекулират за значението на творбите, отбелязва ДПА.

Произведенията на изкуството следват инсталацията на художник

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година художникът.

Голямата есенна изложба във виенския музей „Албертина“ е посветена на Марк Шагал - един от великите художници на ХХ век. „Пикасо е известен, Шагал е обичан“, отбеляза директорът на музея Клаус Шрьодер.

Според него популярността на Шагал се дължи на факта, че живописният свят на художника отразява чувства, познати за всеки. Студенината, която често може да характеризира модернизма, му е чужда, продължава Шрьодер.

Творчеството на Шагал се простира над 80 години и се характеризира с многостранност, която удивлява до днес. Изкуството му, известно с ярките си цветове и поетични композиции, е познато, но въпреки това не е изгубило нищо от своята загадъчност и мистериозна, духовна аура. Неповторимият му художествен изказ, който ни напомня за магията на образите от сънищата, си остава неизчерпаем космос, казват от "Албертина". 

Художникът ч

С три поредни спектакъла на „Mamma mia!" завършва тазгодишното издание на фестивала „Опера на върховете“. На 16-и, 17-и и 18-и август почитателите на мюзикъла ще имат възможността в подножието на Белоградчишките скали да се насладят на музиката на ABBA.

Това е едно от заглавията, което привлича много публика, каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, който е режисьор на спектакъла. Той е включен в програмата на фестивала за четвърти път и се радва на значителен успех. Общо повече от 135 представления са изиграни на мюзикъла от неговата премиера, уточни маестро Карталов. И допълни, че чрез фестивала за девета година Софийската опера и балет дава нов културен тласък на този прекрасен край на България.

През последните две седмици почитателите на оперното изкуство имаха възможността да се насладят на творчеството на Джак

Изложбата "Природна хармония" представя в Плевен японското хартиено изкуство кири-е.

Тя ще бъде открита утре в Художествена галерия "Илия Бешков", съобщи директорът на културния институт Цвета Кацарова.

Експозицията се реализира с подкрепата на клуб "Нихон Томоно Кай", Посолство на Япония в България и е част от Дните на японската култура в България. Тя е пътуваща и се представя в различни градове на страната.

Преди откриването Ани Иванова, която е организатор на изложбата и учител по кири-е, ще проведе демонстрация на древната техника пред ученици от специалността "Графичен дизайн" на Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", допълни Кацарова. 

Кири-е означава на японски "хартия" и "режа". Това изкуство се създава от лист хартия чрез изрязване, но майсторите правят и по-сложни неща, като към основния черен лист прибавят и други цвет

Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен на 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас, като този път ще бъде специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн".

От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и участия в седем международни фестивала. През 2022 г. спектакълът получи две награди "Импулс" - за оригинална хореография и за танцов изпълнител за Радослав Йорданов. 

Обикновено в края на всяко негово изпълнение публиката бива поканена да се включи в кратък танцов уъркшоп и да танцува с изпълнителите на сцената. В предстоящия спектакъл участниците ще бъдат отворени да отговарят и на въпроси, сред които могат да бъдат за това какво е искал да каже авторът и защо тези хора правят това. Цените за младата публика ще бъдат и със с

Макет на Статуята на свободата, изработен от автора й Огюст Бартолди, ще остане във Франция благодарение на меценат, който се е намесил, преди статуетката да бъде пусната на търг, съобщава АФП.

Открита през 1886 г. в пристанището на Ню Йорк, статуята с оригинално наименование „Свободата просвещава света“ е подарък от Франция за Съединените щати. 

Статуята е създадена в ателие недалеч от Париж от скулптора Огюст Бартолди. Преди това Бартолди изработва макет от глина с височина 49 см, който подарява на Едуар дьо Лабуле, пламенен почитател на САЩ, започнал подписка, за да предложи гигантската статуя на американците.

Век и половина по-късно потомците на Лабуле пожелаха да продадат макета на статуята на ноемврийския търг на парижката аукционна къща „Аркюриал“, която е получила сертификат за възможен износ. 

Но елзаската комп

Когато навършва 19 години, той наследява ателието на баща си на ул. „Славянска“ в София, където работи и досега.

Професор Мирчев завършва Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. През 1981 година завършва живопис в Националната художествена академия (НХА) в първия клас на Светлин Русев (1933-2018).

В интервю пред Българското национално радио (БНР) Ивайло Мирчев посочва, че по време на образованието си в НХА е разбрал, че тепърва му предстоят изпитания. Според него не е въпрос да се научиш да рисуваш приблизително точно и да придобиеш занаятчийски умения, а трябват и добродетели като смирение, упорство, трудови навици, вдъхновение и дарование. „И, разбира се, любов към изкуството“, добавя професорът.

ОТ НХА ПРЕЗ „КРЕМИКОВЦИ“ ДО СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

След дипломирането на живописеца Ивайло Мирчев в НХА той започва да твори в подлези, индустриални интериори и пейзажи. Рисува също и в металургичния комбинат „Кремиковци“. След 1989 година художникът се насочва към друга творческа посока и стига до абстракцията.

Ивайло Мирчев работи в областта на живописта – пейзажи, натюрморти, композиции, портрети. Той използва разнообразни техники и формати.

Според думите на академик Светлин Русев изкуството на Ивайло Мирчев е колкото привлекателно, толкова и трудно. „Привлекателно, защото става дума за художник, генетично предопределен да живее в духовното семейство на децата, целунати от съдбата да бъдат нейни съзидатели. И трудно, защото изкуството му, независимо дали е повече или по-малко сюжетно обвързано, живее под конкретната определеност – там, където започва неговият вътрешен емоционален, душевен и духовен живот“. Акад. Русев посочва, че живописта на Ивайло Мирчев е одухотворено пространство, поетизирана пластическа материя, колкото привидно определена, толкова и неуловим като състояние.

На 2 декември 2004 година професор Ивайло Мирчев е избран за председател на СБХ по време на четиринадесетото редовно събрание на съюза. На 4 април 2008 година е преизбран за втори мандат. Тази позиция е заемал и неговият баща, художникът Никола Мирчев. В интервю пред БНР през 2007 година Ивайло Мирчев казва: „Съдбата разпореди аз да поема тази отговорност. Чувствах се наистина много особено когато станах председател. Това е, разбира се, изборна длъжност. Това можеше и да не се случи, но то стана. Трудно се управлява.“

Професор Ивайло Мирчев е преподавател по живопис в Националната художествена галерия в София и в нейния филиал в Бургас. Пенсионира се през 2023 година. В интервю през юни 2023 година художникът описва усещането си за това събитие от живота си като „истински ренесанс“. „Сега съм един свободен, рисуващ и щастлив пенсионер“, допълва той.

ИЗЛОЖБИТЕ НА ТВОРЕЦА

Ивайло Мирчев поставя изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 година участва и в колективни изложби както в България, така и чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.

На 18 ноември 2004 година в галерия „Райко Алексиев“ в София се открива съвместна изложба, озаглавена „4 Х 50 # 200“ на Ивайло Мирчев, Димитър Витков, Димитър Рашков и Димитър Чолаков по повод техните 50-годишнини.

Това не е първата тяхна изложба. Те са излагали съвместно изложби във Виена през 1994 година, в Прага и Братислава през 1996 година, и в пловдивската галерия „Ромфея“ през 1999 година.

През февруари 2015 година професор Мирчев открива във Варна своя изложба, в която представя различни картини. Някои от тях са пейзажите „Лагуна“, „Тревите“, „Ноктюрно“, „Нощна разходка“ и „Градината“. Сред тях има картини, свързани с морския бряг като сюжети – „Балчик старите складове“ и „Зимно море“.

През май 2019 година художникът представя петата си живописна изложба в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията е под наслов „Упражнение по живопис“ и е посветена на неговия учител и ментор акад. Светлин Русев и на художника Стоян Цанев (1946-2019).

През октомври 2017 година проф. Мирчев представя в галерия „Арт център“ в Плевен самостоятелна изложба с експерименти в живописта, наречена от него „Конферанс – 7“ с подзаглавие „Упражнение по живопис“. За експозицията разказва , че колкото повече остарява, повече експериментира. „Преди бях по-константен, а сега мога да си позволя всичко“, допълва той.

През 2020 година в столичната галерия „Астри“ художникът представя изложба, озаглавена „Всичко е живопис“, а през 2024 година подготвя ретроспективна изложба, която предстои да представи през декември в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София. В интервю пред БНР през юни тази година той посочва, че с нея ще покаже знакови свои творби, събрани от галерии и колекционери, както и нови платна.

Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 година в Художествената галерия в Кюстендил получава националната награда „Владимир Димитров – Майстора“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Астория е като криво огледало насочено към обществото ни
Йордан Камджалов: Коледният ни концерт е поклон към будители, формирали облика на културата и музиката на XX век
Силистренският театър ще зарадва най-малките си зрители с нова премиера
Белослава представя нов сингъл
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.