NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Биография: Проф. Ивайло Мирчев
6117
Цветни аспекти

Биография: Проф. Ивайло Мирчев

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години

| 11 Август 2024, 09:00 ч.
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Снимка © БТА / Тодор Ставрев, .

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване. 

Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.

Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.

Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".

Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

Йълдъз Ибрахимова е специален гост на концерта „Балканика“, който ще се състои на 12 юни в зала „България". 

Събитието е част от 55-ото издание на „Софийски музикални седмици“, съобщават от екипа на международния фестивал. 

По думите им това ще бъде пътешествие из ритмите от българския, сръбския, турския и румънския фолклор.

В програмата ще звучат българска копаница в обработка за симфоничен оркестър на Здравко Русев, „Хоро стакато“ на Григораш Динику и Панчо Владигеров, „Румънска рапсодия №1“ на Джордже Енеску и още популярни песни от балканския фолклор в симфонична обработка.

Любими мелодии от балканските страни ще изпълни Йълдъз Ибрахимова с оркестъра и хора на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново.

Световната премиера на филма "Радост" (Joy) с участието на известния британски актьор Бил Наи ще бъде на Лондонския кинофестивал, съобщи "Варайъти". 

Във филма, режисиран от Бен Тейлър по сценарий на Джак Торн, Наи играе хирурга Патрик Стептоу, който обединява сили с учения Робърт Едуардс (в ролята Джеймс Нортън) и медицинската сестра и ембриолог Джийн Парди (Томасин Маккензи), за да създадат първото в света "бебе в епруветка" през 1978 г. За работата по разработването на метода оплождане "ин витро" Едуардс е удостоен с Нобелова награда за медицина или физиология през 2010 г. 

Според синопсиса драмата възхвалява силата на упоритостта и чудесата на науката, проследявайки историята на трима визионери, които преодоляват огромни трудности и съпротива, за да осъществят мечтата си, и по този начин позволяват на милиони хора да мечтаят заедно с тях. 

Пр

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година художникът.

Когато навършва 19 години, той наследява ателието на баща си на ул. „Славянска“ в София, където работи и досега.

Професор Мирчев завършва Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. През 1981 година завършва живопис в Националната художествена академия (НХА) в първия клас на Светлин Русев (1933-2018).

Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ на Мариус Донкин по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит спечели голямата награда на тазгодишното издание на Международния фестивал „МоноАкт” в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“.

Монодрамата на българския актьор и режисьор, която представя връзката между хората отвъд различията, беше изиграна в петък вечерта в Прищина преди закриването на фестивала и церемонията по награждаването. Донкин благодари за наградата пред публиката в театър "Додона" в косовската столица.

„Господин Ибрахим и цветята на Корана“ разгръща човешки съдби като послание за преодоляване на различията, тя е химн за обичта и толерантността, отбелязва косовското издание. 

Постановката е отражение на детството на Момо (еврейско момче – бел. ред.), а действието се развива в стар квартал на Париж. Момо се отбива всеки ден в маг

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн

Пет филма с участието на Тодор Колев ще бъдат прожектирани на две места в Шумен в рамките на съпътстващата програма на първото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев". Това съобщи директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" Илия Виделинов. Всички прожекции са при вход свободен, поясни той.

В първия ден на фестивала публиката може да види в клуб в центъра на областния град филма „Последният ерген" на режисьора Владимир Янчев. На 26 юни пак там ще се прожектира „Топло", на същия режисьор. На 27 юни на същото място може да се проследи „Двойникът“ на режисьора Николай Волев.

На 28 юни в парка до Паметника на свободата до Община Шумен ще се прожектира „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. На 29 юни на същото място публиката може да гледа „Опасен чар“ на режисьора Иван Андонов.  При лоши метеорологични условия, прожекциите ще се проведат в

Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.

Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.

The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.

През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest.  На 13 се

В интервю пред Българското национално радио (БНР) Ивайло Мирчев посочва, че по време на образованието си в НХА е разбрал, че тепърва му предстоят изпитания. Според него не е въпрос да се научиш да рисуваш приблизително точно и да придобиеш занаятчийски умения, а трябват и добродетели като смирение, упорство, трудови навици, вдъхновение и дарование. „И, разбира се, любов към изкуството“, добавя професорът.

ОТ НХА ПРЕЗ „КРЕМИКОВЦИ“ ДО СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

След дипломирането на живописеца Ивайло Мирчев в НХА той започва да твори в подлези, индустриални интериори и пейзажи. Рисува също и в металургичния комбинат „Кремиковци“. След 1989 година художникът се насочва към друга творческа посока и стига до абстракцията.

Ивайло Мирчев работи в областта на живописта – пейзажи, натюрморти, композиции, портрети. Той използва разнообразни техники и формати.

Според думите на академик Светлин Русев изкуството на Ивайло Мирчев е колкото привлекателно, толкова и трудно. „Привлекателно, защото става дума за художник, генетично предопределен да живее в духовното семейство на децата, целунати от съдбата да бъдат нейни съзидатели. И трудно, защото изкуството му, независимо дали е повече или по-малко сюжетно обвързано, живее под конкретната определеност – там, където започва неговият вътрешен емоционален, душевен и духовен живот“. Акад. Русев посочва, че живописта на Ивайло Мирчев е одухотворено пространство, поетизирана пластическа материя, колкото привидно определена, толкова и неуловим като състояние.

На 2 декември 2004 година професор Ивайло Мирчев е избран за председател на СБХ по време на четиринадесетото редовно събрание на съюза. На 4 април 2008 година е преизбран за втори мандат. Тази позиция е заемал и неговият баща, художникът Никола Мирчев. В интервю пред БНР през 2007 година Ивайло Мирчев казва: „Съдбата разпореди аз да поема тази отговорност. Чувствах се наистина много особено когато станах председател. Това е, разбира се, изборна длъжност. Това можеше и да не се случи, но то стана. Трудно се управлява.“

Професор Ивайло Мирчев е преподавател по живопис в Националната художествена галерия в София и в нейния филиал в Бургас. Пенсионира се през 2023 година. В интервю през юни 2023 година художникът описва усещането си за това събитие от живота си като „истински ренесанс“. „Сега съм един свободен, рисуващ и щастлив пенсионер“, допълва той.

ИЗЛОЖБИТЕ НА ТВОРЕЦА

Ивайло Мирчев поставя изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 година участва и в колективни изложби както в България, така и чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.

На 18 ноември 2004 година в галерия „Райко Алексиев“ в София се открива съвместна изложба, озаглавена „4 Х 50 # 200“ на Ивайло Мирчев, Димитър Витков, Димитър Рашков и Димитър Чолаков по повод техните 50-годишнини.

Това не е първата тяхна изложба. Те са излагали съвместно изложби във Виена през 1994 година, в Прага и Братислава през 1996 година, и в пловдивската галерия „Ромфея“ през 1999 година.

През февруари 2015 година професор Мирчев открива във Варна своя изложба, в която представя различни картини. Някои от тях са пейзажите „Лагуна“, „Тревите“, „Ноктюрно“, „Нощна разходка“ и „Градината“. Сред тях има картини, свързани с морския бряг като сюжети – „Балчик старите складове“ и „Зимно море“.

През май 2019 година художникът представя петата си живописна изложба в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията е под наслов „Упражнение по живопис“ и е посветена на неговия учител и ментор акад. Светлин Русев и на художника Стоян Цанев (1946-2019).

През октомври 2017 година проф. Мирчев представя в галерия „Арт център“ в Плевен самостоятелна изложба с експерименти в живописта, наречена от него „Конферанс – 7“ с подзаглавие „Упражнение по живопис“. За експозицията разказва , че колкото повече остарява, повече експериментира. „Преди бях по-константен, а сега мога да си позволя всичко“, допълва той.

През 2020 година в столичната галерия „Астри“ художникът представя изложба, озаглавена „Всичко е живопис“, а през 2024 година подготвя ретроспективна изложба, която предстои да представи през декември в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София. В интервю пред БНР през юни тази година той посочва, че с нея ще покаже знакови свои творби, събрани от галерии и колекционери, както и нови платна.

Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 година в Художествената галерия в Кюстендил получава националната награда „Владимир Димитров – Майстора“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Тикер в 20:00 ч.
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното изда ...
Начало Цветни аспекти
6117
Цветни аспекти

Биография: Проф. Ивайло Мирчев

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности.Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година.

| 11 Август 2024, 09:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Биография: Проф. Ивайло Мирчев
Снимка © БТА / Тодор Ставрев, .

„Никой художник не може да надскочи собствените си възможности. Суетата винаги иска да се покаже все по-красива и все по-добра, но има неизбежности, които няма как да бъдат преодолени", отбелязва художникът проф. Мирчев по време на своя изложба в галерия „Пролет“ в Бургас на 29 юни 2023 година. Днес той навършва 70 години.

"Има един последователен процес – път, който се следва. Има идеи и задачи, които се изпълняват – кога по-добре, кога по-зле“, смята художникът.

Главните женски роли в 100-те най-печеливши филма са намалели до 30 на сто през 2023 г., съобщи електронното издание "Скрийн дейли", като цитира проучване. 

Изследването е на инициативата Annenberg Inclusion и основателката й Стейси Л. Смит.

Данните сочат, че нивото на главните женски роли е спаднало с 14 процента спрямо 2022 г. Малък напредък е постигнат по отношение на броя на герои момичета или жени, които използват гласа си в продукциите. Те вече са 32 на сто в сравнение с 30 на сто през 2007 г., когато започва проучването.

Авторите са обхванали 1700 от най-касовите продукции и са оценили 75 328 роли, за да проучат представителството по пол, раса/етническа принадлежност, ЛГБТК+ идентичност и герои с увреждания, отбелязва "Скрийн дейли".

Според данните в около 11 на сто от историите през 2023 г. има баланс между половете или момичета и жени са 4

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

Йълдъз Ибрахимова е специален гост на концерта „Балканика“, който ще се състои на 12 юни в зала „България". 

Събитието е част от 55-ото издание на „Софийски музикални седмици“, съобщават от екипа на международния фестивал. 

По думите им това ще бъде пътешествие из ритмите от българския, сръбския, турския и румънския фолклор.

В програмата ще звучат българска копаница в обработка за симфоничен оркестър на Здравко Русев, „Хоро стакато“ на Григораш Динику и Панчо Владигеров, „Румънска рапсодия №1“ на Джордже Енеску и още популярни песни от балканския фолклор в симфонична обработка.

Любими мелодии от балканските страни ще изпълни Йълдъз Ибрахимова с оркестъра и хора на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново.

Световната премиера на филма "Радост" (Joy) с участието на известния британски актьор Бил Наи ще бъде на Лондонския кинофестивал, съобщи "Варайъти". 

Във филма, режисиран от Бен Тейлър по сценарий на Джак Торн, Наи играе хирурга Патрик Стептоу, който обединява сили с учения Робърт Едуардс (в ролята Джеймс Нортън) и медицинската сестра и ембриолог Джийн Парди (Томасин Маккензи), за да създадат първото в света "бебе в епруветка" през 1978 г. За работата по разработването на метода оплождане "ин витро" Едуардс е удостоен с Нобелова награда за медицина или физиология през 2010 г. 

Според синопсиса драмата възхвалява силата на упоритостта и чудесата на науката, проследявайки историята на трима визионери, които преодоляват огромни трудности и съпротива, за да осъществят мечтата си, и по този начин позволяват на милиони хора да мечтаят заедно с тях. 

Пр

Трио Viva, Яна Николова и „Отборът на сърцето“ се присъединяват към каузата „Динамични и различни“, съобщават от ПР екипа на артистите.

Музикантите Играта, Монти, Моисей, актьорът и футболист Кристиян Милатинов, инфлуенсърът Владислав Радославов, продуцентът Бебо Халваджиян, актьорът и инфлуенсър Стефан Попов-Чефо са обединени в „Отбора на сърцето“

На 15 юли те играха благотворителен футболен мач срещу отбор на Пловдив. 

Вечерта завърши с концерт на Viva и Яна Николова, към които се присъедини Дивна и „Отбора на сърцето“.

Преди няколко месеца Viva и Яна Николова записаха песента „Не една мечта“, която се превърна в емблема на националната кампания „Динамична и различни“.  <

РАННИЯТ ЖИВОТ НА ИВАЙЛО МИРЧЕВ

Професор Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 година в София в семейството на художника Никола Мирчев. „Израснал съм в една артистична атмосфера, сред приятелите на моя баща, на моето семейство. Тази среда се е отразила на моя избор“, разказва в интервю за в. „Сега“ през 2007 година художникът.

Моноспектакълът „Господин Ибрахим и цветята на Корана“ на Мариус Донкин по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит спечели голямата награда на тазгодишното издание на Международния фестивал „МоноАкт” в Косово, съобщи вестник „Коха диторе“.

Монодрамата на българския актьор и режисьор, която представя връзката между хората отвъд различията, беше изиграна в петък вечерта в Прищина преди закриването на фестивала и церемонията по награждаването. Донкин благодари за наградата пред публиката в театър "Додона" в косовската столица.

„Господин Ибрахим и цветята на Корана“ разгръща човешки съдби като послание за преодоляване на различията, тя е химн за обичта и толерантността, отбелязва косовското издание. 

Постановката е отражение на детството на Момо (еврейско момче – бел. ред.), а действието се развива в стар квартал на Париж. Момо се отбива всеки ден в маг

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Инсталацията „Потящите се“ на Цветомира Борисова спечели наградата за съвременно изкуство „База“ за 2024 година. Победителят в конкурса бе обявен тази вечер в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

По време на събитието бе открита изложба, показваща произведенията на всички номинирани творци. Това са Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab (Радина Йотова и Рослана Йотова) и Цветомира Борисова. Куратор е Марина Славова.

Отличената творба е свързана с темата за горещината и потта, издигайки ги от банален разговор до вдъхновение за съставянето на манифест. Героите на произведението надмогват телесността си и доброволно се отдават на градската жега, изучавайки я независимо от физическия дискомфорт, който тя носи, пише авторката в текста си към творбата. Борисова отбелязва, че изпотяването не е явление, предизвикващо срам или погн

Пет филма с участието на Тодор Колев ще бъдат прожектирани на две места в Шумен в рамките на съпътстващата програма на първото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев". Това съобщи директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" Илия Виделинов. Всички прожекции са при вход свободен, поясни той.

В първия ден на фестивала публиката може да види в клуб в центъра на областния град филма „Последният ерген" на режисьора Владимир Янчев. На 26 юни пак там ще се прожектира „Топло", на същия режисьор. На 27 юни на същото място може да се проследи „Двойникът“ на режисьора Николай Волев.

На 28 юни в парка до Паметника на свободата до Община Шумен ще се прожектира „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. На 29 юни на същото място публиката може да гледа „Опасен чар“ на режисьора Иван Андонов.  При лоши метеорологични условия, прожекциите ще се проведат в

Швейцарската алтернативна готик група The Beauty Of Gemina ще има концерт в София на 22 февруари 2025 г., в клуб Live & Loud, съобщават организаторите.

Майкъл Зеле създава групата през 2006 г. Очарованието на тяхната музика се намира в елегантността на мрачната естетика и в харизмата на певеца, автор на песни, композитор, китарист и продуцент, посочва критиката.

The Beauty Of Gemina има запазено място в алтернативните европейски класации още при дебюта си със Suicidal Landscape. Експерименталните търсения на Зеле (албумите Flying With The Owls и Skeleton Dreams) водят до едно по-първично, акустично звучене доминирано от изразителен глас на разказвач на истории сравним с този на Ник Кейв.

През 2024 г. The Beauty Of Gemina гостуват на сцените на Wave Gotik Treffen и Amphi Fest.  На 13 се

Когато навършва 19 години, той наследява ателието на баща си на ул. „Славянска“ в София, където работи и досега.

Професор Мирчев завършва Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. През 1981 година завършва живопис в Националната художествена академия (НХА) в първия клас на Светлин Русев (1933-2018).

В интервю пред Българското национално радио (БНР) Ивайло Мирчев посочва, че по време на образованието си в НХА е разбрал, че тепърва му предстоят изпитания. Според него не е въпрос да се научиш да рисуваш приблизително точно и да придобиеш занаятчийски умения, а трябват и добродетели като смирение, упорство, трудови навици, вдъхновение и дарование. „И, разбира се, любов към изкуството“, добавя професорът.

ОТ НХА ПРЕЗ „КРЕМИКОВЦИ“ ДО СЪЮЗА НА БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ

След дипломирането на живописеца Ивайло Мирчев в НХА той започва да твори в подлези, индустриални интериори и пейзажи. Рисува също и в металургичния комбинат „Кремиковци“. След 1989 година художникът се насочва към друга творческа посока и стига до абстракцията.

Ивайло Мирчев работи в областта на живописта – пейзажи, натюрморти, композиции, портрети. Той използва разнообразни техники и формати.

Според думите на академик Светлин Русев изкуството на Ивайло Мирчев е колкото привлекателно, толкова и трудно. „Привлекателно, защото става дума за художник, генетично предопределен да живее в духовното семейство на децата, целунати от съдбата да бъдат нейни съзидатели. И трудно, защото изкуството му, независимо дали е повече или по-малко сюжетно обвързано, живее под конкретната определеност – там, където започва неговият вътрешен емоционален, душевен и духовен живот“. Акад. Русев посочва, че живописта на Ивайло Мирчев е одухотворено пространство, поетизирана пластическа материя, колкото привидно определена, толкова и неуловим като състояние.

На 2 декември 2004 година професор Ивайло Мирчев е избран за председател на СБХ по време на четиринадесетото редовно събрание на съюза. На 4 април 2008 година е преизбран за втори мандат. Тази позиция е заемал и неговият баща, художникът Никола Мирчев. В интервю пред БНР през 2007 година Ивайло Мирчев казва: „Съдбата разпореди аз да поема тази отговорност. Чувствах се наистина много особено когато станах председател. Това е, разбира се, изборна длъжност. Това можеше и да не се случи, но то стана. Трудно се управлява.“

Професор Ивайло Мирчев е преподавател по живопис в Националната художествена галерия в София и в нейния филиал в Бургас. Пенсионира се през 2023 година. В интервю през юни 2023 година художникът описва усещането си за това събитие от живота си като „истински ренесанс“. „Сега съм един свободен, рисуващ и щастлив пенсионер“, допълва той.

ИЗЛОЖБИТЕ НА ТВОРЕЦА

Ивайло Мирчев поставя изложби в България и чужбина. От 1983 до 2007 година участва и в колективни изложби както в България, така и чужбина – Италия, Германия, Русия, Нидерландия, Швеция, Полша, Австрия, Египет, Китай, Турция, Чехия, Словакия и други. Негови платна са притежание на Националната художествена галерия, галерии в Аахен, Франкфурт, Дюселдорф, Виена, Милано, Токио и други.

На 18 ноември 2004 година в галерия „Райко Алексиев“ в София се открива съвместна изложба, озаглавена „4 Х 50 # 200“ на Ивайло Мирчев, Димитър Витков, Димитър Рашков и Димитър Чолаков по повод техните 50-годишнини.

Това не е първата тяхна изложба. Те са излагали съвместно изложби във Виена през 1994 година, в Прага и Братислава през 1996 година, и в пловдивската галерия „Ромфея“ през 1999 година.

През февруари 2015 година професор Мирчев открива във Варна своя изложба, в която представя различни картини. Някои от тях са пейзажите „Лагуна“, „Тревите“, „Ноктюрно“, „Нощна разходка“ и „Градината“. Сред тях има картини, свързани с морския бряг като сюжети – „Балчик старите складове“ и „Зимно море“.

През май 2019 година художникът представя петата си живописна изложба в галерия „Пролет“ в Бургас. Експозицията е под наслов „Упражнение по живопис“ и е посветена на неговия учител и ментор акад. Светлин Русев и на художника Стоян Цанев (1946-2019).

През октомври 2017 година проф. Мирчев представя в галерия „Арт център“ в Плевен самостоятелна изложба с експерименти в живописта, наречена от него „Конферанс – 7“ с подзаглавие „Упражнение по живопис“. За експозицията разказва , че колкото повече остарява, повече експериментира. „Преди бях по-константен, а сега мога да си позволя всичко“, допълва той.

През 2020 година в столичната галерия „Астри“ художникът представя изложба, озаглавена „Всичко е живопис“, а през 2024 година подготвя ретроспективна изложба, която предстои да представи през декември в галерията на СБХ на ул. „Шипка“ 6 в София. В интервю пред БНР през юни тази година той посочва, че с нея ще покаже знакови свои творби, събрани от галерии и колекционери, както и нови платна.

Проф. Ивайло Мирчев е носител на български и международни награди. През 1985 година е удостоен с наградата „Южна пролет“ за пластични изкуства. През 1986 година печели наградата на Националната младежка изложба. На 1 февруари 2015 година в Художествената галерия в Кюстендил получава националната награда „Владимир Димитров – Майстора“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Тонът на времето
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.